12 Nisan 2010 Pazartesi

FUTBOLUN GELECEĞİ...

Real Madrid-Barcelona nam'ı değer El Clasico'yu canlı izleyemedim. Gece tekrarından izledim ama skoru bilince tabi ki canlı tadı alamıyorsun. Barcelona'da eksik oyuncular vardı ama sahada onları arayan oldu mu? Barça'nın taktiğini ilk başlarda anlayamadım. Daha doğrusu garipsedim. Bu şekilde daha önceden oynadılarmı bilmiyorum ama Bunu da hakkını vererek oynadılar Vallahi. Düşündüm sonra nasıl başabiliyorlar tüm bunları diye... Evet abi sistem. Ama sadece oyun içi sistemi değil. Tüm kulübün bir sistemi var.
Henry bu takımın önemli bir oyuncusu ama yavaştan yaşlanıyor değil mi? Altyapıdan hemen onun yerine oyuncu yetiştiriyorlar. Bunu 1 seneye sıkıştırmıyorlar. 3-4 senedir planlıyorlardır eminim. Pedro'dan bahsediyorum. Gelecek sene eminim devamlı ilk onbir oynayacak.
Geriden gelen oyuncuların önünü açıyorlar. Messi geliyordu,Ronaldinho'yu yolladılar. Deco'yu yolladılar, Iniesta ve Xavi Tavan yaptı.
Kadrolarına bakıyorum. Valdes-Puyol-Pique-Xavi-Iniesta-Pedro-Messi-Bojan bilmediğim var mı? Bu kulüp dünyanın en iyi ilk 5 kulübünden biri. (Şu anda1.) Ama bu işin futbolcu alıp satmakla değil altyapıdan itibaren aynı sistemi oynayan futbolcuları yetiştirerek başarılı olmayı biliyor. Bizden bir takım da onların yaptıklarına biraz yeltense bari diyorum... En azından biraz buna çalışsalar...
Bu arada C.Ronaldo'nun Messi'ye göre daha fazla meziyetleri olduğunu savunurdum. O ilk golde Xavi'nin pası kadar Messi'nin göğsüyle düzelterek adam geçmenin nasıl olacağını tüm dünyaya göstermesi... Herhalde Gelmiş Geçmiş en iyi futbolcu demeye kimse çekinmez artık...

Hiç yorum yok: